Чому капіталізм робить людей заможними, а соціалізм бідними?
Причина у наявності права власності на засоби виробництва. Там, де засоби виробництва у приватній власності, люди стають заможнішими. І навпаки, там, де вони перебувають у державній власності, управляються чиновниками та бюрократією, там люди зазвичай є бідними. Тож чим більше приватної власності і більше свободи користування нею, тим більше засобів виробництва в країні, тим більше товарів та послуг виробляється і тим краще живуть люди! І чим краще захищене це право власності, тим більше інвесторів в країні буде, тим більше робочих місць, товарів та послуг будуть нас оточувати.
І земля не виняток – вона є унікальним та рідким засобом виробництва, та невблаганні закони економіки діють з нею так само, як і з будь-яким іншим засобом виробництва.
На жаль, панування радянської влади, що знищувала приватну власність на землю, до сих пір приносить свої плоди. Вже майже 35 років як немає совка, але ми й досі не маємо власності на землю, лише нещодавно українцям дозволили торгувати сільськогосподарськими ділянками. Поза тим, вся земля, яка є в розпорядженні приватних власників, перебуває у підвішаному стані через радянське минуле та недосконале законодавство. Воно не захищає власника чи інвестора, а навпаки, надає широкі права правоохоронцям, які звісно, цими правами чудово вміють користатись. Для зловживань.
Свого часу Нова Пошта теж зіткнулась з проблемами ділянки під будівництво сортувального центру, яку ми законно купили, але її колишній власник, державна академія сільгоспнаук, зламала паркан і просто почала саджати кукурудзу на нашій ділянці 🙂 Ми вирішили не звʼязуватися та перепродали цю ділянку новим власникам 🙂 Кейс Мазепи, якого увʼязнили за те, що багато років тому його земля була «неправильно» приватизована та десятки схожих кейсів, доводять, що де-факто право власності на землю нам просто ще не повернули.
Закон №12089, який 12 березня вже ухвалила Верховна Рада, забороняє силовикам та суддям оскаржувати приватну власність, якщо минуло 10 років і не було претензій від держави. Це дає довгоочікувану надію на реальний захист добросовісних власників. Хоч це і не реформа, а лише натяк на неї, але стає початком руху у напрямку повернення землі в руки справжніх її господарів.
Але навіть такий натяк зустрічає шалений опір. Складається враження, що нас хочуть тримати у злиднях, в лапах радянщини та диктатури силових структур. Це буде лише гальмувати наш економічний розвиток, не буде давати нам можливостей позбутися радянського минулого. Право власності на землю - це ключовий фактор економічного розвитку! Її альтернативи не існує, якщо ми хочемо жити та процвітати. І зараз мусимо обрати один із варіантів - або земля стає приватною власністю, що сприяє нашому добробуту і економічному розвитку, або далі вона залишається в руках чиновників, силовиків та тримає нас за ноги у відсталому суспільстві. Словом, мусимо вибирати між заможним майбутніим та злиднями.
Насамкінець не можу не написати про ініціативу Андрія Семидідька, ветерана, який у 2022 році пішов добровольцем на фронт, а зараз прагне передати дітям країну без корупції в мантіях і погонах. Він зареєстрував петицію про захист прав власників, посилання на яку надаю в коментарі. Маєте бажання – підтритмайте.